Spoustu z vás to jistě už někdy napadlo. Jak si udělat vlastní deskovku? V dnešní době to není zase tak složité, jak ale na to?
Vymyslete příběh hry
Je nutné, abyste věděli, co děláte. Je dobré vymyslet základní princip hry. V tom vám mohou pomoct následující faktory:
- Počet hráčů
- Hrají skupiny / jednotlivci
- Téma
- Věk hráčů
- Jak dlouhá by měla hra být?
Udělejte si návrh
Jednotlivé hrací prvky lze jednoduše vytvořit virtuálně – přímo ve vašem počítači. Můžete takto navrhnout kartičky, hrací plány, žetony a díky 3D grafice i různé součásti, jako jsou hrací kostky, figurky a podobně. Pokud máte radši papír než počítač, není problém si vše napsat a nakreslit v ruce. Zde ale vzniká menší problém ohledně hracích prvků, jako jsou právě již zmíněné kostky a figurky.
Naštěstí toto všechno lze zakoupit v e-shopech, nebo hračkářstvích. Pro figurky můžete využít například postavičky z Kinder- vajíček a tak podobně.
Vyrobte vše doopravdy
Můžete použít buď tiskárnu, nebo můžete vše udělat ručně. Pokud máte pocit, že neumíte kreslit, můžete postavičky, zvířata a tak podobně vystříhat a nalepit z různých novin či časopisů. Na kartičky je dobré používat pevnou čtvrtku.
Co se týče oněch figurek a jiných plastických částí, můžete se rozhodnout, že je vytisknete například na 3D tiskárně, což je věc v dnešní době již relativně cenově i dostupná.
Co by tedy hra měla obsahovat?
- Pravidla
- Herní plán
- Figurky
- Kostku
- Hrací karty
- Hrací peníze
- A další podle toho, co vymyslíte…
Zkontrolujte si zda máte všechno, a můžete se vesele pustit do testování!
Zkoušejte a hledejte chyby
Každá hra má svoje mouchy a na ty se nejlépe přijde tím, že ji hrajete! Ideální je pár přátel a večer u skleničky. Zkoušejte a vylepšujte!