Při výběru nadzemního bazénu záleží primárně na jeho velikosti, na materiálu a na typu filtrace. Jak si vybrat ten správný?
Velikost
Velikost se odvíjí od prostoru, který na zahradě máme. Menší bazény můžeme v podstatě libovolně přemístit. Kapacita, se kterou počítají, je cca dvě až tři osoby. Mají také velmi praktický kruhový tvar, takže jsou na umístění nenáročné. Je potřeba počítat s tím, že menší bazény nejsou určeny k celoročnímu koupání. Na léto vám ale pro rodinu určitě stačit budou.
S rozměrem pak souvisí i hloubka. Pokud se v bazénu budou koupat malé děti, bude vám stačit i 0,7 m. Strach v takovém případě nemusíte mít ani o neplavce, bazén je tak ideální formou osvěžení za horkých dnů.
Většinou v kategorii nejmenších bazénů najdeme praktické nafukovací modely, které s koncem léta jednoduše vyfouknete, usušíte a kamkoli uklidíte. Jsou finančně nenáročnou volbou, která vás navíc nebude stavět před nutnost bazén jakkoli zazimovat. Pořídíte je za cenu cca kolem 1 500 Kč.
Materiál
Mimo nafukovacích bazénů, se kterými je při jejich instalaci nejméně práce, existují i jiné materiály.
K těm odolnějším patří plast, plech či laminát. Mezi nejoblíbenější typy bazénů patří ty rámové s pevnou kovovou konstrukcí a stěnami z PVC. Je to zejména z důvodu jejich dlouhé životnosti. Tyto bazény jsou vysoce odolné a uklízet je nemusíte ani na zimu.
Pečliví musíte být při jejich stavbě. Naprostou nutností kvůli dokonalé stabilitě je rovný podklad. Rovněž je potřeba dbát na dokonalé napnutí vnitřní fólie, až budeme dovnitř napouštět vodu. Jinak se může roztrhnout, případně se nám bazén zhroutí.
Filtrace
Filtrace je klíčovým prvkem každého bazénu. Bez ní neudržíte vodu v dostatečné kvalitě. Obecně existují dva typy filtrací, a to kartušová a písková.
Kartušové filtrace čerpají vodu přes vložku z vyztuženého filtračního papíru. Vyznačují se nižším výkonem, proto bývají doporučovány pouze pro menší bazény. Pískové filtrace jsou naproti tomu účinnější, proto si je řada lidí pořizuje i pro menší bazény doma. Voda se zde filtruje před křemičitý písek. Jedinou nevýhodou pískových filtrací je vyšší cena.