U interiérových dveří řeší většina lidí hlavně jejich vzhled. Ten by ale nejdůležitějším hlediskem být určitě neměl a je potřeba zohlednit i některá další kritéria pro nákup. Která?
Vzhled až na druhém místě
Povrchový materiál určuje výslednou podobu dveří, ale také jejich vlastnosti. Proto se dnes většinou setkáte s CPL laminátem, který je praktický na údržbu. Nevadí mu ani voda, rovněž nemá tendence k blednutí.
Dýhu zase tak často neuvidíte, protože patří k dražším materiálům a není barevně stálá. Fólie je velmi tenká, má tloušťku jen asi 0,1 mm. Použít se pro opláštění dveří dá, ale není vhodná do velmi namáhaného prostředí kvůli své nízké odolnosti.
I když by se mohlo zdát, že na konstrukci dveří nezáleží, protože stejně nevíme, jak dveře zevnitř vypadají, není tomu tak. Dveře si většinou pořizujeme na řadu let. Nekvalitním provedením v čase riskujeme pokroucení dveřního křídla a uvolnění závěsů.
Jistým vodítkem dávajícím tušit, co je uvnitř, může být zejména hmotnost dveří. Příliš lehké dveře nenapovídají, že by výrobce použil zpevněnou vnitřní výplň. Nejdražší alternativou je pochopitelně masiv, finančně náročnější volbou je i DTD. Nejlevnější a nejméně odolná je tzv. voštinová výplň.
Jaké rozměry potřebujeme a jak poznat levou a pravou
Jakmile se rozhodneme pro konkrétní typ dveří, hledáme správné rozměry. Většina výrobců nabízí od téhož dekoru několik variant. Výška dveří je standardně 197 cm, lze ale sehnat i dveře atypické. Nejčastější šířka je 80 cm, ale opět se setkáte i s jinými rozměry. Nejmenší rozměr je 60 cm a v praxi se používá například v koupelnách nebo na toaletách.
V obchodě si budeme muset poradit také s rozhodnutím, zda potřebujeme levé nebo pravé dveře. Jak to poznat? Existuje jednoduchá pomůcka. Stoupněte si tak, aby se křídlo dveří otevíralo směrem k vám. Teď si zkontrolujte, po které ruce máte závěsy neboli panty. Pokud po pravé, potřebujete pravé dveře. Jestliže po levé, musíte si koupit dveře levé.