Můj dům, můj hrad. Podobně smýšlí většina obyvatel západoevropských států a neváhají si svůj majetek pojistit. V Česku je situace jiná a podle statistik je téměř každá druhá domácnost nepojištěná. V případě rodinných domů pak každý třetí objekt.
Ve srovnání s Německem či Rakouskem jsou Češi v otázce pojištění domácnosti méně zodpovědní. Alespoň tak to vyplývá z dat, které zveřejnila Česká asociace pojišťoven. V některých lokalitách je nepojištěna až polovina domů a zhruba stejný počet domácností. Další problém souvisí s průměrným stářím smluv. Ty byly podepsány před zhruba 9 lety, což může výrazně ovlivnit řešení pojistné události. A aby toho nebylo málo, dalším častým nešvarem je nedostačující rozsah rizik.
Podle odborníků je situace tristní. Ačkoliv jde o významné pojištění, obydlí buďto nejsou pojištěna vůbec, nebo na nedostatečnou částku. Adekvátní pojištění je přitom žádoucí u každého objektu, na kterém jsou lidé existenčně závislí. Přijít o bydlení kvůli absenci pojištění je zbytečné – a pro většinu českých rodil naprosto zdrcující. Jen málokdo si může dovolit pořízení nového bytu či stavbu dalšího domu.
K problémům často dochází při řešení škodných událostí, kdy vyjde najevo, že je smlouva podpojištěná. Tento jev souvisí s průběžnou aktualizací na základě toho, jak stoupá cena majetku. K aktualizaci by mělo dojít například po rekonstrukci či bezprostředně poté, co si pojištěnec pořídí drahé zařízení, umělecké předměty vysoké hodnoty apod.
S řešením, jak se efektivně vyhnout podpojištění, přišla pojišťovna ERGO. Nabízí kvalitní pojištění majetku online, jehož výše závisí na obytné ploše a nikoliv hodnotě domácnosti. Navíc zahrnuje široké spektrum pojistných rizik, a to včetně těch poměrně netradičních, jako jsou zřícení letadla či vzducholodě a pád nebeského tělesa.