Máte-li trochu fyzické síly a chuť do práce, bude pro vás pokládka zatravňovací venkovní dlažby hračka. Nic na tom není. Prakticky se musíte postarat pouze o to, aby byla zatravňovací dlažba uložena rovně, na pevném podkladu a vyrůstala z ní tráva.
Před nákupem promyslete nosnost tvárnic
Současný trh nabízí tvárnice plastové a betonové. Plastové mají nespornou výhodu, která spočívá v lepší hydroizolaci, díky nulové nasákavosti materiálu, a tedy zachování vláhy pro okolní trávu. Betonové jsou zase trvanlivější, a přece jen trochu více přírodní. Před nákupem tvárnic si promyslete, jestli po nich budete chtít pouze chodit nebo i přejíždět či parkovat s automobilem. V závislosti na tom je nutno volit nosnost dlaždic.
Jak probíhá pokládka této venkovní dlažby?
V první řadě je nutno odebrat zeminu z celé plochy, na níž hodláme zatravňovačku pokládat. Hloubka odebrané vrstvy se odvíjí právě od nosnosti, a tedy tloušťky zatravňovacích tvárnic. Pochozí plochy vyžadují odebrání cca 10 až 15 cm zeminy, pojezdové až 40 cm. Po srovnání podkladu je potřeba ho důkladně zhutnit a navézt nosnou alespoň 15 cm silnou vrstvu jemného štěrku. Na něj položte tkaninu z mikrovlákna, která zabrání pronikání plevelu do trávníku a zároveň ještě zpevní podklad. Na ní je již možno uložit vrstvu kompostu se živinami pro trávník a finální zatravňovací tvárnice, které vyplníme zeminou a osejeme travním semenem.
Při usazování tvárnic dbejte na jejich správnou orientaci
Při usazování venkovní dlažby ze zatravňovacích tvárnic pojezdných automobilem si dejte pozor, abyste panely osadili kolmo ke směru jízdy a jednotlivé zámky pečlivě zaklapli. Výhodou zatravňovacích tvárnic je mimo jiné možnost pokládky i na svažitý terén, který zůstane zachován, a navíc se výrazně zpevní. Do dlažby pak můžete zasít kromě trávy například bylinky a pohledově příjemná zahrádka je na světě.