Dřevostavby představují moderní typ bydlení. Pro koho jsou vhodné a jaké mají výhody? Existují i nevýhody?
Dřevostavby jsou úsporné
Obecně je dřevostavba takovou stavbou, jejíž konstrukce využívá primárně dřevo. Tradiční roubenky nejsou v oblasti bydlení novinkou, moderní dřevostavby však splňují vysoké nároky na bydlení a současně se označují jako stavby ekologické.
Díky tomu, že jsou energeticky úsporné, vám ušetří nemalé náklady na vytápění. Zároveň obstojí i v očích těch, kteří myslí na životní prostředí.
Rychlost výstavby a variabilita
Pořizují si je především ti, kteří chtějí nízkoenergetické bydlení a zároveň potřebují bydlet rychle. Právě rychlost výstavby představuje nespornou výhodu tohoto typu nemovitostí. Celý dům v podstatě připomíná dětskou stavebnici.
Výstavba je v průměru asi o dva a až tři měsíce rychlejší. O kolik jednodušší jsou na samotnou realizaci, o tolik pečlivější musíte však být při jejich plánování. Už před realizací celé konstrukce musíte napevno počítat například s rozmístěním zásuvek.
Vzhledem k tomu, že oproti zděnému domu jsou obvodové zdi tenké, dovolují využít prostor uvnitř na maximum. Zároveň je možné velmi variabilně měnit vnitřní dispozici domu. Zejména mladé rodiny tak ocení, že jak se mění jejich nároky na bydlení, lze poměrně jednoduše změnit i celkovou podobu dřevostavby. Stačí posunout sádrokartonové příčky.
Nevýhody dřevostaveb
Díky obvodovým zdem ze dřeva současně celá stavba uvnitř vytváří příjemné mikroklima. Dřevostavby jsou teplejší, příjemně voní a uvnitř se v ovzduší nevyskytují žádné nežádoucí škodliviny. Pro některé majitele však může být teplo i negativum.
Dostáváme se tak k otázce, zda mají dřevostavby i nějaké další nevýhody. Jedním z nich je bezesporu hlučnost. Zvyknou si snáze možná ti, kteří se do dřevostavby nastěhují z panelákového bytu. Každopádně je nutné si uvědomit, že mít nad hlavou hlučné děti pro vás nemusí být úplně příjemné. Dům je hlučnější i sám o sobě. Jak dřevo „pracuje“, mívá sklony k tomu různě vrzat a lupat.